S podzimem přibývá i sychravých nevlídných dnů a večerů, kdy je člověku nejlépe v teple domova či ve stylové restauraci nebo příjemné vinárně. Právě víno vám může výrazně zpříjemnit šedé a nepříjemné období podzimních plískanic. Pokud jste jeho pravidelnými konzumenty a příznivci, měli byste však o něm něco vědět. K nejoblíbenějším vínům patří ono známé „portské“. I na našem trhu můžete pod tímto názvem koupit ledacos a překvapením bývá, že i restauraci je personál schopen nalít vám pod názvem „portské“ víno, z nějž neviděla portugalské vinice ani jediná kapka. Označení portské víno je opravdu vyhrazeno pouze pro vína pocházející z Portugalska, konkrétně z vinařské oblasti Douro.
Právě zdejší podnebí stojí za charakteristickou unikátní chutí a vůní portského vína.
To patří k nejstarším svého druhu na světě a v Portugalsku se považuje za součást kulturního dědictví.
Pečlivě vybrané odrůdy vinné révy zajišťují vynikající kvalitu vína. Jedinou oblastí pro pěstování těchto odrůd je povodí řeky Douro od východních hranic Portugalska se Španělskem směrem na západ, jedná se o asi stokilometrovou oblast. Vinice se nacházejí na těžko přístupných místech, často velmi strmých srázech, takže sklizeň bývá opravdu náročná. Sklízet se začíná v září, tak jako v dobách dávno minulých. To, co se změnilo, je technologie výroby. Dříve se nosily hrozny v nůších do kamenných koryt, v nichž se šlapáním získávala kýžená šťáva. Nyní se používají moderní způsoby, při nichž stroje rozdrtí hrozny, zbaví je slupek a stopek. Poté se získaná šťáva čerpá do velikých tankerů, kde se nechá kvasit. Pečlivě se dbá na průběh kvašení, které končí při dosažení 7% alkoholu. Poté se přidá pálenka. Takzvané dolihování navýší obsah alkoholu na celkové množství okolo 20%.
Víno se uloží přímo na farmách, kde přečká zimu a teprve poté se stěhuje do vinných sklepů. I zde si však na své konzumenty počká nejméně dva roky, po které zraje. Portské červené víno je ideálním nápojem k sýrům, olivám, oříškům i mnoha dezertům. Bílé portské víno si dejte nejlépe jako aperitiv.