Spousta lidí může chodit v práci v civilu. To se týká hlavně lidí pracujících v kancelářích. Existuje však celá řada profesí, kde už je nutné nosit i speciální odění. Do této kategorie se řadí mimo jiné také kuchaři. Co by měl profesionální kuchař mít v kuchyni na sobě?
Rondon je klasika
Jestli existuje typický druh kuchařského oblečení, pak je to bezpochyby rondon. Jedná se v podstatě o blůzu či košili, často velmi slušivou. Ta může být jak s dlouhým, tak i s krátkým rukávem. Dobrý kuchařský rondon má působit i reprezentativně, avšak jeho hlavní funkcí je ochrana.
V kuchyni se totiž člověk snadno popálí, typicky třeba o vroucí omáčku či polévku. Kvalitní rondon sice případným popáleninám nejspíš nezabrání, nicméně dokáže kuchaře ochránit od mnohem horších následků. Proto je lepší nosit zrovna tuto blůzu než třeba klasické bavlněné tričko.
Kalhoty jsou pro kuchaře také důležité
Kuchař by neměl v práci nosit džíny či tesilky, ale měl by mít na sobě speciální kuchařské kalhoty. Stejně jako rondony, i ty jsou velmi slušivé. Navíc by měly být i dostatečně pohodlné. Rozhodně by neměly kalhoty kuchaře při práci jakkoliv omezovat.
Z toho důvodu se doporučuje koupit si je v kamenném obchodě, kde je zároveň možné si je i vyzkoušet. Pouze v dobře padnoucích kalhotách se dá dobře vařit.
Speciální kuchařské kalhoty také fungují protektivně, a to nejen proti opaření, ale třeba i říznutí. Většina kuchařů nosí dlouhé kalhoty, ale koupit se dají i modely s krátkými nohavicemi. Ty se obvykle nosívají v letních měsících.
Dominantní čepice
I čepice patří mezi typický druh kuchařského oblečení. Ta slouží hlavně k tomu, aby kuchařovi napadaly do jídla vlasy. Čepice může mít celou řadu podob.
Asi nejznámější jsou komínové typy, jež působí sice majestátně, nicméně do běžného provozu moc vhodné nejsou. Proto dnes většina kuchařů má na hlavě spíše verze s kšiltem, případně lodičky.