V České republice platí nulová tolerance alkoholu při řízení. Pokud policejní kontrola na silnici zjistí, že jste pili, čeká vás pokuta za alkohol za volantem. Jak probíhá dechová zkouška, jak vysoká vám hrozí pokuta a jaké jsou další sankce?
I za nízkou hladinu hrozí vysoká pokuta za alkohol za volantem včetně zákazu řízení. Na to je potřeba myslet i několik hodin po popíjení, kdy v krvi zůstává ještě zbytkový alkohol. S alkoholem roste sebedůvěra a chuť riskovat. I při malém zkonzumovaném množství alkoholu je odborníky potvrzen negativní vliv na koncentraci, vyhodnocení rizik, zvládání více věcí najednou, sledování pohybujícího se objektu nebo schopnost rychlé reakce.
Dechová zkouška
Každá policejní kontrola musí být spojena s provedením orientační dechové zkoušky. Toto pravidlo u nás platí od roku 2010. Využívají se různé alkohol testery (trubičky i elektronické přístroje). Výsledná hodnota je vždy pouze orientační. Pokud přístroj zjistí v dechu alkohol, následuje odborné měření.
Odborné měření
Odborné měření se provádí nejdříve po pěti minutách od prvního měření. Tento čas pomůže vyloučit odchylku např. použitím ústní vody nebo chybou přístroje. Odchylka od původního měření o více než 10 % znamená, že se zkouška musí opakovat.
Prohlášení řidiče
Pokud řidič prohlásí, že před jízdou a v průběhu jízdy alkohol nepožil, je za negativní výsledek považována ještě hodnota až 0,24 promile. Jak je to možné? Policista musí brát v úvahu možnou odchylku přístrojů, ale také fyziologickou odchylku při měření z dechu. Pokud se ke konzumaci alkoholu řidič přizná, je i výsledek do 0,24 promile pozitivní.
Odmítnutí dechové zkoušky
Je možné odmítnout orientační dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu? Ano, i to řidič může. Na peněženku a bodový systém to má podobné následky jako jízda s vysokou hladinou alkoholu krvi. Odmítnutí dechové zkoušky vyjde řidiče na 7 trestných bodů v bodovém systému, pokutu ve výši dvacet pět až padesát tisíc korun a zákaz řízení až na dva roky. Věc se řeší ve správním řízení.
Pozor na výluku z pojištění
Alkohol za volantem patří mezi výluky z pojištění. Pokud způsobíte dopravní nehodu s alkoholem v krvi, pojišťovna za vás škodu z povinného ručení hradit nebude. Váš vůz ovšem musí mít povinné ručení v každém případě, bez něho na veřejné komunikace vyjet nesmí. Pokud právě teď hledáte to nejlevnější, doporučujeme vyzkoušet srovnávač nabídek pojišťoven Klik.cz. Je zdarma a pár kliky v něm zjistíte, kdo má teď nejlepší cenu.