Zvyšující se energie nám nedají v noci spát. Obáváme se toho, kolik budeme doplácet po překlenutí roku. A tak se snažíme už nyní o maximální úsporu a hledáme další a další možnosti, jak ušetřit. I když se nabízí využití dotačního programu Nová zelená úsporám, který poskytuje dotace na zateplení i dotace na výměnu oken, někteří chtějí jít cestou toho, aby nemuseli cokoliv kupovat. Mohou tedy vyzkoušet níže uvedené triky.
Když větrání, tak méně časté, zato intenzivnější
Větrání – tak triviální záležitost, zdá se. Jenže právě větráním velmi utrácíme, pokud to děláme špatně. V řadě domácnostech se větrá takzvaně „na ventilačku”, což znamená, že se nechává vyklopené okno. Domníváme se, že díky tomu nám domů půjde prakticky po celý den čerstvý vzduch a jelikož dovnitř nepouštíme chlad ve velkém, nedojde ani k přílišnému ochlazení interiéru.
Jenže opak je pravdou – dlouhodobé větrání „na ventilačku” nám postupně ochlazuje zdi a nábytek a následné vytopení může dát topení zabrat. Proto bychom, z důvodu úspory energií, měli spíše větrat dokořán krátce, zato opravdu intenzivně.
Pořádně utěsněte okna
Abyste neutráceli za energie více, než je nutné, je důležité zateplit domácnost. Topení je v zimě neodkladnou činností, která je prakticky nepřetržitá, ale abyste takzvaně neprotopili majlant, zkontrolujte ještě před úderem velkých mrazů těsnění.
Těsnění oken věnujte pozornost například při pravidelném mytí oken. Těsnění totiž stačí alespoň ošetřit olejem jednou do roka, během roku ho jen přetřít hadříkem.
Okno pořádně seřiďte
Máte sotva vyměněná okna, a přesto máte pocit, že vám domů táhne, nebo že vytopíte daleko víc, než jste si mysleli? Možná je problémem špatné seřízení okna. Ani to nejlepší okno nebude plnit svou funkci, pokud je špatně seřízené. Tedy alespoň co se týče tepelného izolování.
I když doma nemáte hodinového manžela, stačí vám stranový klíč a imbus, kdy seřídíte alespoň okenní křídla.