Vyučit se řemeslu a začít podnikat v oboru není jednoduchá věc. Kromě zapálení a notné dávky odvahy vyžaduje toto rozhodnutí také počáteční investice. Pokud jste zatoužili po práci se dřevem a vlastní dílně, měli byste promyslet, co vše bude na začátku potřeba pořídit. Kromě výrobních prostor je vybavení truhlářské dílny tou nejnákladnější položkou. Pakliže jste přesvědčeni, že to zvládnete, tak směle do toho! Řemeslníků není nikdy dost.
Základní vybavení je alfa a omega
Truhlářský stůl neboli hoblice, dílenská skříň a dobrá pila jsou základ pro každou truhlářskou dílnu. S tímto vybavením se již dá pracovat na jednodušších projektech. Hoblice musí být stabilní, je vyrobena ze dřeva a má v sobě integrované dva svěráky, které slouží k pevnému uchopení obráběného materiálu. Šikovní truhláři jsou schopni vyrobit si vlastní stůl podle svých požadavků na míru, ti co si ještě tolik nevěří, nebo nemají dostatek zkušeností, jej mohou zakoupit ve specializované prodejně. V žádné truhlářské dílně by pak nemělo chybět pořádné nářadí, jako jsou kladivo, dláto, vrtačka, hoblík a různé druhy pil od přímočaré po formátovací.
Jak vyzrát na nepořádek v dílně
Truhlařina je náročná na prostor, protože každý řemeslník vykonávající tuto činnost vlastní velké množství nástrojů. Navíc během prací v dílně vzniká mnoho odpadu v podobě pilin a prachu, takže pokud nemáte své věci dobře uložené nebo zakryté, budete mít co dělat s jejich následným čištěním. Z toho důvodu si řemeslníci pořizují dílenské skříně do svých výroben. Nejen, že dostatečně těsní a ochrání tak uskladněné nástroje a materiál před prachem, ale poslouží k uložení veškerých pracovních pomůcek. Plechové skříně vynikají dlouhou životností, perfektně se tak hodí do náročnějších pracovních podmínek. Na českém trhu je k dostání pestré provedení těchto úložných prostorů. Vybrat si můžete skříň s policovými díly, zásuvnými panely nebo integrovanými boxy na uskladnění drobného náčiní a materiálu.